رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ پیگیر اعمال محدودیت‌های جدید با کارایی بیشتر هستیم

 | تاریخ ارسال: 1400/1/31 | 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛
پیگیر اعمال محدودیت‌های جدید با کارایی بیشتر هستیم
دکتر پرویز قزلباش در نشست خبری روزانه با تاکید بر پیشنهاد اعمال محدودیت‌های جدید اظهار داشت: محدودیت‌های تعریف شده قبلی، هنوز تاثیری را که باید بر کاهش بیماران بستری و سرپایی می‌گذاشت، آن‌چنان ندیدیم، و انتظار ما در این خصوص برآورده نشده، و همچنان روند بیماری افزایشی است .

پایگاه خبری وبدا – زنجان، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان بعدازظهر سه‌‌شنبه ۳۱ فروردین در نشست خبری که با موضوع تشریح وضعیت موج چهارم بیماری کروناویروس برگزار ‌شد، با تاکید بر پیشنهاد اعمال محدودیت‌های جدید اظهار داشت: محدودیت‌های تعریف شده قبلی، هنوز تاثیری را که باید بر کاهش بیماران بستری و سرپایی می‌گذاشت، آن‌چنان ندیدیم، و انتظار ما در این خصوص برآورده نشده، و همچنان روند بیماری افزایشی است . و لذا با جدیت پیگیر اعمال محدودیت‌های جدید هستیم که کارایی بیشتری داشته باشند .

دکتر قزلباش با اشاره به ورود واکسن کوبایی کرونا، به کشور افزود: واکسن کوبایی - ایرانی درحال گذراندن آخرین مراحل آزمایشی، و فاز ۳ بالینی است که در ۷ استان کشور ازجمله زنجان با حجم مشخصی انجام خواهد شد که ۳۵۰۰ نفر را در قالب این طرح واکسینه خواهیم کرد و افراد به طور اختیاری وارد پروسه این واکسیناسیون می‌شوند و نتایج مشخص خواهد کرد که در چه سطحی و چه شکلی مورد استفاده قرار خواهد گرفت . محل این پروسه تجهیز، و آماده برای واکسیناسیون است .

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به وضعیت آرامستان‌ها ادامه داد: یکی از چالش‌هایی که در ۱۴ ماه گذشته داشتیم بحث نحوه مدیریت فوتی‌های بیماری کرونا و آرامستان‌ها بوده است که علیرغم تلاش ارگان‌ها و نهادهای دست‌اندرکار، نتایج مورد انتظار برآورده نشده است، و متاسفانه رعایت پروتکل‌های بهداشتی آن‌چنان که باید نیست، و محدودیت‌های اعمال شده کارایی لازم را ندارد .

رییس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری تصریح کرد: روند واکسیناسیون در کشور تسریع شده است و در زنجان هم سعی داریم که در روزهای آتی، فاز اول را با بسیج تمامی امکانات، و در اسرع وقت به پایان برسانیم .

به گفته دکتر قزلباش افراد واجد شرایط و اولویت اول واکسیناسیون، کادر بهداشت و درمان دولتی و غیردولتی، فوریت‌ها، آزمایشگاه‌ها، رادیولوژی‌ها، بیماران خاص و صعب‌العلاج، دانشجویان بالینی، جانبازان بالای ۵۰ درصد، سالمندانی که در مراکز نگهداری هستند، افرادی که در آرامستان‌ها وظیفه تغسیل را برعهده دارند، پاکبان‌ها، .... و افرادی که در خط مقدم مواجهه با بیماران هستند .

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به پیگیری نظارت جدی بر باغ‌شهر ازسوی دانشگاه ادامه داد: درخصوص مطب پزشکان هم تعداد محدودی مطب داریم که به دلایل مختلف شلوغ است، که در این راستا، آموزش منشی مطب‌ها را داشتیم، و در این خصوص، باید مدیریت ساختمان‌ها را به شدت درگیر این مبحث کنیم،. هرچند تمام سعی دانشگاه و جامعه پزشکی سعی بر این است که حداقل عوارض را در این حوزه داشته باشیم.
 

دفعات مشاهده: 139 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست خبری اعلام کرد؛ هفته آینده واکسن کوبایی در استان زنجان تزریق خواهد شد

 | تاریخ ارسال: 1400/1/30 | 
 
دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست خبری اعلام کرد؛
هفته آینده واکسن کوبایی در استان زنجان تزریق خواهد شد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست خبری با اعلام  اینکه تزریق واکسن کوبایی در مرحله سوم مطالعه واکسن است و بعد از آن به طور گسترده در کل کشور انجام خواهد شد گفت: تزریق این واکسن در هفت استان کشور از جمله در زنجان انجام خواهد شد.
 
دکترقزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست خبری روز دوشنبه ۳۰ فروردین در پاسخ به سوالی در مورد برخورد با کسانیکه اعتقادی به بیماری کرونا ندارند و همچنان رفتار پرخطر دارند؛ گفت: ما با انسانها طرف هستیم و انسانها نیز دارای آداب، رسوم و فرهنگ و تاثیرپذیر از محیط هستند، فقط در مقابل بیماری نیست، این افراد بسیار معدود هستند تا جاییکه ممکن است باید در چارچوب قانون توسط نهادها و ادارات مسئول برخورد قانونی صورت بگیردو  سعی می شود در قبال این افراد با اعمال غیر قهری از جمله آموزش، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی این امر انجام شود.

وی در مورد ممنوعیت تردد اتوبوسها و تاکسیها در شرایط محدودیت نیزگفت: اصل کارتعطیلی، اتوبوسها و ناوگان حمل ونقل در استان کار درستی است ولی راههای جایگزین را باید پیش بینی کنیم تا در مواقع ضروری افراد کارهایشان را انجام دهند.

دکتر قزلباش در ادامه این نشست افزود: علاوه بر امور بهداشتی، پژوهشی و آموزشی روزانه بیش از ۳۰۰۰ آزمایش در دو آزمایشگاه مجهز استان انجام میشود و همچنین ادامه زنجیره و رهگیری بیماران در استان زنجان نیز از این دو آزمایشگاه صورت می گیرد.
وی اعلام کرد در استان زنجان فعلا گزارش معناداری از افزایش میزان بستری اطفال به علت کرونا نداریم .
دکتر قزلباش با بیان اینکه در کشور انواع واکسنهای موجود در دنیا وجود دارد افزود: واکسنها با حساسیت بالایی انتخاب می شوند و طبق تاییدیه بهداشت جهانی و براساس اصول علمی و مجوز وزارت بهداشت وارد کشور می شوند و توزیع این واکسنها نیز بر اساس سهمیه بندی در کشور می باشد.  
 
وی گفت: هنوز واکسن کوبایی در ایران به کار گرفته نشده که وارد چرخه تولید وسیع بشود؛ هرچند این واکسن کار مشترک ایران و کوباست و قرار است در هفت استان این کار انجام شود از جمله در زنجان با توجه به توانمندی دانشگاهها و قدرت مدیریت به هفت دانشگاه در کشور واگذار شده است.

دکتر قزلباش افزود: تزریق این واکسن که در مرحله سوم مطالعه واکسن است و بعد از آن به طور گسترده در کل کشور انجام خواهد شد در زنجان هم امیدواریم اواسط و یا اواخر این هفته شروع شود؛ این کار در کوبا انجام شده هزاران مورد تزریق شده و عارضه قابل توجهی نداشته است.

دکتر قزلباش در پاسخ به سوالی گفت: فردی که در بیمارستان موسوی فوت کرده اصلا بحث تزریق واکسن و  فوت ناشی از تزریق واکسن در وهله اول مطرح نیست حرف اول را پزشکی قانونی خواهد زد؛ این فرد هم مانند سایر افراد مورد واکسیناسیون قرار گرفته و علت فوت توسط پزشکی قانونی انجام خواهد شد و این ارتباطی به تزریق واکسن نداشته است.

وی افزود: در حال حاضر تزریق واکسن برای کسانیکه در چارچوب پروتکلها واکسن تزریق میشود؛ به هیچ وجه دارای هزینه نیست و رایگان می باشد و در درمانگاههای خصوصی تست انجام نمی شود و مجاز به دریافت هزینه نیستند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی در خصوص فعالیت نانوائیها، قنادیها و ... در روز های ماه مبارک رمضان نیز  گفت؛ در خصوص ازدحام جمعیت در روزهای ماه مبارک و به خصوص نزدیک زمان افطار پیشنهاداتی برای جلوگیری از ازدحام در صف خرید نانواییها، قنادیها، آش و حلیم و ... در ایام ماه مبارک رمضان به ستاد استانی کرونا داده شده است؛ پیشنهاد دادیم ساعات پخت طولانی تر شود و یکساعت قبل از افطار این مراکز بسته شوند تا از ازدحام جمعیت و صفهای طولانی در ساعات نزدیک افطار جلوگیری شود.

وی در پاسخ به سوال مردمی در خصوص تغذیه نوزادشیرخوار  از مادرمبتلا به بیماری کرونا نیز گفت: مانعی برای شیردهی برای مادر مبتلا به کرونا وجود ندارد بهتر است شیر قبلا دوشیده  و جدا به نوزاد داده شود.

دفعات مشاهده: 386 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کمیته واکسیناسیون دانشگاه علوم پزشکی زنجان به ریاست دکتر پرویز قزلباش تشکیل شد

 | تاریخ ارسال: 1400/1/30 | 
کمیته واکسیناسیون دانشگاه علوم پزشکی زنجان به ریاست دکتر پرویز قزلباش تشکیل شد
 کمیته واکسیناسیون دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بررسی آخرین وضعیت انجام واکسیناسیون در سطح استان، تزریق واکسن‌های رسیده و اتمام فاز اول واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان، تشکیل شد .

پایگاه خبری وبدا – زنجان، کمیته واکسیناسیون دانشگاه علوم پزشکی زنجان صبح دوشنبه ۳۰ فروردین ماه سال‌جاری به ریاست دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان باحضور اعضای کمیته دانشگاهی در سالن اجلاس مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه تشکیل شد .

در این جلسه ضمن بررسی آخرین وضعیت انجام واکسیناسیون در سطح استان، درخصوص تزریق واکسن‌های رسیده و اتمام فاز اول واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان تا پایان فروردین ماه سال‌جاری، بحث و تبادل نظر شد و تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ گردید.

دفعات مشاهده: 336 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان، ۷۵ درصد است

 | تاریخ ارسال: 1400/1/29 | 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛
رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان، ۷۵ درصد است
دکتر پرویز قزلباش در نشست خبری روزانه اظهار داشت: اگر امروز سخت‌ترین محدودیت‌ها را اعمال کنیم، اثرات و نتایج آن را ۱۰ روز بعد می‌بینیم، آن هم در صورتی که رعایت پروتکل‌ها و فاصله گذاری اجتماعی بالای ۹۰ درصد باشد .

پایگاه خبری وبدا – زنجان، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان بعدازظهر یک‌شنبه ۲۹ فروردین در نشست خبری که با موضوع تشریح وضعیت موج چهارم بیماری کروناویروس برگزار ‌شد، با اشاره به روند افزایشی کرونا در بخش بستری‌ها و سرپایی اظهار داشت: همچنان روند بیماری، چه در بخش سرپایی و چه بستری افزایشی است . درحدی که فقط شب گذشته، ۱۷۳ نفر بستری شدند که از زمان شروع بیماری، بالاترین رکورد بستری‌ها را به خود اختصاص داده است که مجددا میزان اشغال تخت بالای ۸۰۰ نفر رسید.

دکتر قزلباش با بیان اینکه اگر بستری‌ها با این میزان پیش برود بحران جدی در تخت‌های بستری خواهیم داشت افزود: از همشهریان درخواست داریم هم‌چنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیرند .

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: از تمام فضای خالی موجود در بیمارستان‌های دانشگاهی و غیر دانشگاهی استان جهت بستری بیماران مبتلا به کرونا استفاده کردیم ولی مشخص است با این روند، و شرایط موجود، تخت‌های استان جوابگو نیستند .

رییس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری زنجان با اشاره به اینکه در استان نزدیک ۲۲۰۰ تخت بستری داریم و ازطرفی هم باید جوابگوی بیماران دیگر هم باشیم، تصریح کرد: در این راستا، به سمت بستری موقت و درمان سرپایی بیماران روی آوردیم . که این اقدام قبلا هم در درمانگاه‌های ۱۶ ساعته انجام می‌شد، و به نوعی فعالیت عمده این مراکز، درمان سرپایی بیمارانی است که نیاز به بستری ندارند .

وی با تاکید براینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، تنها راه مقابله با کرونا است، اظهار داشت: علیرغم تلاش مدافعان سلامت، این موج عظیم و این سیل روان، خارج از ظرفیت این سیستم است و باید ورودی را که ایجاد شده، بگیریم.

به گفته دکتر قزلباش اگر امروز سخت‌ترین محدودیت‌ها را اعمال کنیم، اثرات و نتایج آن را ۱۰ روز بعد می‌بینیم، آن هم در صورتی که رعایت پروتکل‌ها و فاصله گذاری اجتماعی بالای ۹۰ درصد باشد . (رعایت پروتکل‌ها در استان، ۷۵ درصد  است)

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در پاسخ به سوالی درخصوص رنج سنی مبتلایان به کووید ۱۹، اظهار داشت: درگیری بیماری در این پیک در سنین بین ۳۰ تا ۶۰ سال است ولی همچنان ابتلا بیشتر، در افرادی است که بالای ۶۰ سال دارند که جزء افراد آسیب‌پذیر هستند .

دکتر قزلباش با بیان اینکه میزان متوسط بستری نسبت به قبل افزایش نیافته، و اکثر بیماران هم جزء بیماران جهش یافته هستند ادامه داد: به لحاظ طول بستری، فعلا افزایش مشخصی نداریم . و معمولا بیماران ۵ تا ۶ روز در بیمارستان بستری می‌شوند .

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه گزارش رسمی دال بر شیوع کرونای آفریقایی در ایران گزارش نشده است افزود: با شیوع دو ویروس چینی و انگلیسی، وجود این نوع ویروس هم دور از ذهن نیست . و در این راستا، قطعا واکسیناسیون عمومی در مقلابله با این نوع ویروسها مهم است .

رییس کلان منطقه ۶ آمایشی کشوری با اشاره به دریافت پارت جدید واکسن کرونا در استان و تزریق آن با اولویت اظهار داشت: هدف اصلی در واکسیناسیون این است که فاز یک را به پایان برسانیم که شامل کادر بهداشت و درمان درگیر با بیماری در بخش دولتی و خصوصی است .

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: کادر فوریت‌های پزشکی، جانبازان بالای ۵۰ درصد، بیماران صعب‌العلاج، (نیمی از آنها انجام شده، و در هفته‌های آینده هم واکسیناسیون کامل انجام خواهد شد)، پاکبانها، که براساس دستورالعمل قسمت عمده آنها واکسن دریافت کردند، سالمندانی که در مراکز نگهداری هستند هم درحال انجام است. و در ادامه عزیزانی که در آرامستان‌ها وظیفه تغسیل را برعهده دارند، در هفته‌های آتی واکسن دریافت خواهند کرد .

دفعات مشاهده: 318 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان: اجازه نداریم صحت و سلامت مردم را به خاطر بی توجهی به پروتکلها به خطر بیندازیم

 | تاریخ ارسال: 1400/1/28 | 
 
دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست خبری روز شنبه ۲۸ فروردین ماه در پاسخ به سوال خبرنگاران با اشاره به اینکه همچنان روند بیماران سرپایی و بستری در استان افزایش یابنده و صعودی است؛  افزود: در استان زنجان روند افزایشی در بیماران سرپایی داریم و انتظار داریم این روند را در بیماران بستری نیز تجربه کنیم که باید آمادگی لازم را داشته باشیم .

وی  میزان رعایت  پروتکلهای بهداشتی در استان را ۷۵درصد عنوان کرد و گفت:  که این میزان برای جلوگیری از زنجیره انتقال کافی نیست و باید به بالای ۹۵ درصد برسد .

 وی درپاسخ به سوالی گفت: مبتلایان به کرونا که در منزل قرنطینه هستند،  اصلی ترین راه که باید انجام دهند؛ جدا شدن از سایر افراد منزل برای جلوگیری از لود بیشتر ویروس است وافراد قرنطینه در منزل  باید به تغذیه خود نیز توجه جدی داشته باشند و با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک حتما دارو های ضد ویروسی و ضد التهابی نیز مصرف کنند و حتما مصرف کورتن با نظر و تجویز پزشک نیز بسیار موثر است.

  دکتر قزلباش در ادامه  افزود: افرادی که شاغل نیستند و در منزل هستند بعد از ۱۴ روز اگر علایمی نداشته باشند نیاز به تست مجدد نیست؛ ولی شاغلین و افرادی که در محیط بیرون مشغول هستند بهتر است بعد از ۱۴ روز با تشخیص پزشک تست مجدد گرفته شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان ؛ در ادامه  در پاسخ به سوالات مطرح شده مردمی هم  افزود؛ هرواکسنی برمبنای خاص خود طراحی میشود و هر واکسنی که خریداری میشود و وارد کشور می شود دارای تاییدیه  سازمان بهداشت جهانی و مجوز وزارت بهداشت و بر اساس اصول علمی  میباشد.

وی  در نشست خبری با اعلام این که  با بیمارستان جنرال در استان  یعنی بیمارستان که حداقل رشته‌های جراحی داخلی؛ زنان و مامایی را داشته باشد و  هم برای اطفال هم ارائه بشود بسیارطرح خوبی است و در آینده هم مطرح و پیگیری خواهیم کردافزود: با به ثمر نشستن تعداد تختهای مورد نیازدر استان شاخصهای تخت در استان به بالاترین حد خود خواهد رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: اگر تا دوهفته دیگر روند بیماری به همین شدت افزایش یابنده باشد؛ نگرانی از این است که نمی دانیم این روند تا کجا متوقف خواهد شد تدبیر و مدیریت در بیمارانی که تا دوهفته دیگر اگر روند بیماری به همین شدت افزایش یابنده باشد؛ نگرانی از این است که نمی دانیم این روند تا کجا متوقف خواهد شد؛ تدبیر و مدیریت در بیمارانی که نیاز به بستری دارند و بیماران سرپایی باید انجام شود .

دکتر قزلباش در پاسخ به سوال تاثیر ویتامینهای  DوC در درمان کرونا گفت؛ویتامین c جزو ویتامین های است که در  درمان کرونا با نظر پزشک درمان گر استفاده میشود و کسانیکه زمینه کمبود ویتامین Dدارند در معرض ابتلا و آسیب کرونا  بیشترهستند ودرمانهای  ویتامین Dو Cبا هم تفاوت دارند در هر صورت نظر پزشک در درمان مهم است و بر اساس نظر پزشک درمان گر مورد اعتماد باید عمل شود.
 

دفعات مشاهده: 466 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر