رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان: ۶۵درصد افراد واجد شرایط بالای ۸۰ سال در استان واکسینه شده اند

 | تاریخ ارسال: 1400/2/22 | 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان:
۶۵
درصد افراد واجد شرایط بالای ۸۰ سال در استان واکسینه شده اند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست خبری با بیان اینکه کماکان واکسیناسیون بالای ۸۰ سال ادامه دارد و ۶۵ درصد افراد واجد شرایط مراجعه کننده نیز واکسینه شده اند؛ اعلام کرد: هفته بعد افراد هدف مراجعه کننده گروههای سنی ۷۰ سال به بالا خواهند بود که براساس برنامه وزارت بهداشت اعلام خواهد شد.

به گزارش وب دا - زنجان؛ دکتر پرویز قزلباش ظهر روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت، در نشست خبری هفتگی به صورت مجازی در پاسخ به سوال؛ آیا ویروس جهش یافته هندی یا آفریقایی در استان مشاهده شده یا نه؟ گفت: خوشبختانه تا این لحظه مورد شناخته شده آفریقایی و هندی در استان مشاهده نشده است، هرچند در طی پیگیری بیماران، موارد مشکوک به آزمایشگاه ارسال می شود ولی تا این لحظه موردی از ویروس کرونا جهش یافته هندی و آفریقایی مشاهده نشده است.

دکتر قزلباش  با بیان اینکه به حدکافی واکسن دراستان داریم ولی روندمراجعه روند کندی شده افزود: قسمت عمده افراد واجد شرایط مراجعه کرده اند ولی عدم مراجعه تعداد معدودی از همشهریان ممکن است به دلیل ابتلا به بیماری باشد و یا ۶ماه پس از ابتلا آنها،  کامل نشده باشد و یا تمایل به واکسینه شدن نداشته باشند.

مقام عالی دانشگاه با اعلام سامانه سلامت برای گروه‌های سنی مشمول که ثبت نام انجام نداده اند گفت:  با ثبت نام در سامانه اعلام شده سلامت که فقط برای افراد و گروههای هدف می باشد، دسترسی به  افرادی که شماره تماسی از آنها وجود ندارد میسر شده و واکسیناسیون آنها پیگیری می شود.

  وی درمورد وضعیت رنگبندی استان با بیان اینکه دراستان وضعیت قرمز نداریم، اظهار امیدواری کرد: با روند کاهشی که استان دارد طی هفته آینده، شهرها از وضعیت نارنجی خارج شوند در حال حاضر اکثرشهرستانها نارنجی هستند  و سه شهر نیز در وضعیت زرد هستند.

رئیس دانشگاه با تاکید بر اینکه ویروس انگلیسی در استان همچنان در استان وجود دارد و موارد مثبت pcr را نیز داریم؛ گفت: گردش ویروس همچنان در استان بالاست و همچنین  خطر بروز انواع ویروس جهش یافته هندی و آفریقایی وجود دارد پس تنها عامل کنترل بیماری رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری و اجتناب از حضور در مجامع و اعمال محدودیت است.

وی نحوه اقامه نماز عید سعید فطر را برطبق مصوبه ستاد ملی کرونا اعلام کرد و افزود: طبق مصوباتی که قبلا اعلام شده نماز عید سعید فطر در فضای باز و با تعداد محدود انجام خواهد شد و محدودیت سفرها ، به صورت جدی از ساعت ۱۴ روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت لغایت ۱۲ ظهر روز ۲۵اردیبهشت اعمال خواهد شد.

دکترقزلباش واکسیناسیون خبرنگاران را جز اولویت در  فاز ۳ دانست و افزود:  امیدواریم با حجم وسیع واکسن وارد کشور خواهد شد این روند ادامه یابد.

وی روند بستری و مراجعات سرپایی در استان را روند رو به کاهش اعلام کرد و گفت:  دیشب ۴۶ بیمار در استان بستری شده اند و حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد بستری نیز بیماران بدحال هستند، امیدواریم در روزهای آتی روند کاهشی ادامه داشته باشد و سرعت بگیرد..  

دفعات مشاهده: 295 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

دومین همایش بین‌المللی آیین محبت، با تقدیر و رونمایی از نشان خیرین به کار خود پایان داد

 | تاریخ ارسال: 1400/2/21 | 
دومین همایش بین‌المللی آیین محبت، با تقدیر و رونمایی از نشان خیرین به کار خود پایان داد
سومین همایش تخصصی و دومین همایش بین‌المللی سمن‌ها و خیریه‌ها (آیین محبت) با تقدیر و رونمایی از نشان خیرین، به کار خود پایان داد .

پایگاه خبری وبدا، زنجان، به همت امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، سومین همایش تخصصی و دومین همایش بین‌المللی سمن‌ها و خیریه‌ها (آیین محبت) ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار ‌شد.
 
در این همایش که در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه به صورت مجازی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، از خیرین با اعطای تندیس، تقدیر به عمل  آمد .

در پایان از نشان خیرین نیز رونمایی شد .

دفعات مشاهده: 454 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

دبیر اجرایی دومین همایش بین‌المللی آیین محبت؛ برگزاری همایش‌های تخصصی موقعیتی مناسب برای ایجاد هم‌فکری و تبادل دیدگاه‌ها

 | تاریخ ارسال: 1400/2/21 | 
دبیر اجرایی دومین همایش بین‌المللی آیین محبت؛
برگزاری همایش‌های تخصصی موقعیتی مناسب برای ایجاد هم‌فکری و تبادل دیدگاه‌ها
مهندس فرانک سقطچی در دومین همایش بین‌المللی آیین محبت در زنجان گفت: برگزاری همایش‌های تخصصی علوم گوناگون، علاوه بر ایجاد زمینه تحقق این مسائل، موقعیتی مناسب برای ایجاد هم‌فکری و تبادل دیدگاه‌ها محسوب می‌شود.

پایگاه خبری وبدا – زنجان، صبح سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت دبیر اجرایی دومین همایش بین‌المللی آیین محبت در این همایش اظهار داشت: دنیای امروزی، دنیای تبادل اندیشه‌ها و خلق ایده‌های نوینی است که موجب پیشرفت دانش بشری در عرصه‌های مختلف علم و فناوری می‌باشد. در این راستا آنچه مهم به نظر می‌رسد، ایجاد بستری مناسب در جهت بروزرسانی ظرفیت‌های موجود و تشکیل ظرفیت‌های جدید است. و از این روی همایش‌های تخصصی علوم گوناگون، علاوه بر ایجاد زمینه تحقق این مسائل، می‌توانند موقعیتی مناسب برای ایجاد هم فکری و تبادل دیدگاه‌ها محسوب گردند.

مهندس سقطچی در این همایش که به صورت مجازی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه برگزار شد ابراز داشت: در راستای اشاعه فرهنگ خیر در جامعه، و نظر به اینکه سازمان‌های مردم نهاد و موسسات خیریه، چشم تیزبین و وجدان بیدار جامعه هستند و همه مدیران، سیاستگزاران و برنامه‌ریزان پی برده‌اند که توسعه پایدار و دستیابی به اهداف نظام سلامت، بدون مشارکت ساختارمند مردمی ممکن نخواهد بود، لذا دانشگاه علوم پزشکی زنجان-ایران در راستای ترویج آیین مهرورزی و ترغیب مردم، توانگران، نیک‌اندیشان و نخبگان اجتماعی-فرهنگی، در امر خیر با توجه به شرایط کنونی بحران (شیوع بیماری کووید ۱۹)، و به منظور پیشگیری و کنترل کرونا ویروس همایش بین‌المللی آیین محبت را با موضوع "نقش مشارکت سمن‌ها و خیرین در مدیریت مردمی بحران"  برگزار می‌نماید.

جانشین رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در امور اجتماعی ادامه داد: نخستین جشنواره آیین محبت از ۲۱ تا ۲۶ اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ با حضور موسسات خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد و حوزه‌های مختلف دستگاه‌های اجرائی ذیربط برگزار شد .

وی ادامه داد: دومین همایش آیین محبت نیز ۲۴ مردادماه سال ۹۸ با حضور خیرین بین‌المللی و کشوری، با هدف اشاعه فرهنگ خیر، برگزار شد. و اینک هم به یاری خداوند با توجه به شرایط کنونی بحران کرونا، سومین همایش آیین محبت در سطح بین‌المللی و به صورت مجازی برگزار شد .

مهندس سقطچی اظهار امیدورای کرد: با اتکال به خداوند متعال، تجمیع ایده‌های نوین پژوهشگران و تکیه بر افق‌های جهانی، با برگزاری این همایش بتوانیم گامی هر چند کوچک در راه اعتلای سلامت برداریم.

دفعات مشاهده: 382 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

متخصص سلامت اجتماعی؛ نیمی از جمعیت ایران دارای محدودیت در سواد سلامت است

 | تاریخ ارسال: 1400/2/21 | 
متخصص سلامت اجتماعی؛
نیمی از جمعیت ایران دارای محدودیت در سواد سلامت است
 دکتر سمیه عبداللهی‌ثابت در همایش بین‌المللی آیین محبت درخصوص سواد سلامت در ایران گفت: نیمی از جمعیت ایران دارای محدودیت سواد سلامت بوده، و این محدودیت در گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله سالمندان، زنان خانه‌دار، افراد بیکار و افراد باسواد عمومی محدود، شایع‌تر است .
 
پایگاه خبری وبدا – زنجان، صبح سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت متخصص سلامت اجتماعی در دومین همایش بین‌المللی آیین محبت در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه اظهار داشت: سواد سلامت ظرفیت و توانایی افراد برای به‌دست‌آوردن پردازش فهمیدن ارزیابی و به کارگیری اطلاعات سلامت در راستای حفظ و ارتقای سلامت خود خانواده و اطرافیان است .
 
دکتر ثابت سواد سلامت را مهارت تحلیل ارزیابی اطلاعات، مهارت درک و فهم اطلاعات، مهارت دسترسی به اطلاعات، و مهارت خواندن اطلاعات عنوان کرد .
 
وی اهمیت سواد سلامت را؛ توانایی بالقوه بیماران جهت اخذ تصمیمات آگاهانه، کاهش خطرات تهدیدکننده سلامت، افزایش پیشگیری از بیماری‌ها، افزایش کیفیت زندگی و افزایش کیفیت مراقبت از افراد برشمرد .
 
متخصص سلامت اجتماعی درخصوص سواد سلامت در ایران گفت: نیمی از جمعیت ایران دارای محدودیت سواد سلامت بوده، و این محدودیت در گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله سالمندان، زنان خانه‌دار، افراد بیکار و افراد باسواد عمومی محدود، شایع‌تر است .

دکتر ثابت در ادامه با اشاره به پاندمی کوید ۱۹ اظهار داشت: در این راستا، گزارش‌های روزانه از تعداد بیماری، تعداد فوتی، کمبود تخت و تجهیزات مراقبتی، هشدارهای اقدام ضروری، و اطلاعات مربوط به علایم بیماری، نحوه پیشگیری از بیماری و نحوه مراقبت از بیمار از مواردی است که باید به آن‌ها توجه کرد .

وی تصریح کرد: گسترش سریع اطلاعات نادرست یا اخبار جنجالی از طریق رسانه‌ها، پیام رسان‌ها و درگاه‌های خبری، موجب ترس مردم، رفتارهای نامناسب و کاهش اثربخشی اقدامات بخش سلامت است .

متخصص سلامت اجتماعی افزود: استفاده از فضای مجازی در این دوره بیشتر مطرح شد و در ادامه، علاوه بر داشتن سواد سلامت، داشتن سواد الکترونیکی هم به آن افزوده شد .

دکتر ثابت در نهایت، اهمیت سواد سلامت جامعه در برخورد با شرایط اورژانسی، ارتباط متخصصین سلامت و مدیران با مردم و ارایه اطلاعات با زبان قابل فهم، توجه به گروه‌های جمعیتی آسیب‌پذیر و محروم از دانش کافی، و مدیریت (infodemic)، در زمینه سواد سلامت را حایز اهمیت است .

در ادامه دکتر گیتی کریم‌خانلویی مدیر امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز درخصوص تجارب کار خیر در دنیا، مطالبی به زبان انگلیسی بیان کرد .

دفعات مشاهده: 353 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

پیام رییس اتحادیه دانشگاه‌های قفقاز به همایش بین‌المللی آیین محبت در زنجان

 | تاریخ ارسال: 1400/2/21 | 
پیام رییس اتحادیه دانشگاه‌های قفقاز به همایش بین‌المللی آیین محبت در زنجان
پرفسور رمضان کرکماز با صدور پیامی، از دست‌اندرکاران دومین همایش بین‌المللی آیین محبت در زنجان قدردانی نمود .

پایگاه خبری وبدا – زنجان، رییس اتحادیه دانشگاه‌های قفقاز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت در سومین همایش تخصصی و دومین همایش بین‌المللی سمن‌ها و خیریه‌ها (آیین محبت) با اشاره به گفته چنگیز آیتماتوف (نویسنده مشهور قزاقستان) در یک مقاله، «سخت‌ترین چیز در این جهان انسان ماندن است». اظهار داشت: درواقع این جمله در عصر ما بسیار قابل درک‌تر است، زیرا در عصر کنونی ماده به ارزش خدایی رسیده، ولی جنبه انسانی نزول پیدا کرده است و قدرت‌های جهانی می‌خواهند کنترل و هدایت انسان‌ها را همانند ربات‌ها به دست گیرند.

پرفسور کرکماز با بیان اینکه انسان‌های ربات‌نما مانند ضد انسان‌هایی شده‌اند که احساسات و وجدان خود را فلج کرده و به ماشین تبدیل کرده‌اند، تصریح کرد: اکنون بزرگ‌ترین دشمن قدرت‌های جهانی که علم جهان را در دست دارند و مدیریت می‌کنند، افراد و جوامعی با وجدان پاک، عقل سلیم و دارای ارزش‌ها هستند.
 
رئیس اتحادیه دانشگاه‌های قفقاز در رابطه با معنای سنتی انسان، خاطرنشان کرد: انسان در معنای سنتی کسی است که حتی مورچه کوچک روی زمین را با بزرگی نگاه می‌کند و همه موجودات را دوست دارد، این افراد فداکار، خیرخواه، همدل، وفادار و صادق هستند.
 
همکاران وزارت بهداشت در دفتر امور خیرین نیز با صدور پیامی به همایش بین‌المللی آیین محبت در زنجان، از دست‌اندرکاران دومین همایش بین‌المللی آیین محبت در زنجان قدردانی نمود.
 
سومین همایش تخصصی و دومین همایش بین‌المللی سمن‌ها و خیریه‌ها (آیین محبت) به صورت مجازی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار ‌شد.

دفعات مشاهده: 307 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر