دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

معاون بهداشتی دانشگاه در نشست خبری ویدئو کنفرانس : پاسخگوی سوالات خبرنگاران استان بود

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۱/۱۱ | 

معاون بهداشتی دانشگاه در نشست خبری ویدئو کنفرانس :
پاسخگوی سوالات خبرنگاران استان بود

 
معاون بهداشتی دانشگاه درگفتگوی ویدئو کنفرانس روزدوشنبه دهم فروردین 99پاسخگوی سوالات خبرنگاران استان بود

به گزارش خبرنگار وب دا- زنجان؛ دکترمحمدرضا صائینی معاون بهداشتی دانشگاه  و جانشین رئیس ستاد پیشگیری و کنترل کرونا ویروس درگفتگوی ویدئو کنفرانس با خبرنگاران استان گفت:
درشرایط فعلی فاصله گذاری اجتماعی از آیتم های بسیار بسیار مهم در کنترل بیماری است و همه باید به این فاصله گذاری اعتقاد داشته باشیم و همنظر باشیم و دقیقا آن را رعایت کنیم مخصوصاً در روزهای آخر تعطیلات و روز سیزده بدر که بسیار حائز اهمیت می شود
وی تاکید کرد: برای اینکه  به پیک بیماری نرسیم ، رعایت اصول بهداشتی و عدم حضور در اجتماعات لازم و ضروری است چون امکان اینکه همدیگر را آلوده کنیم بسیار زیاد است ما باید همه را الوده فرض کنیم مگر اینکه خلاف ان ثابت شود
دکتر صائینی با بیان اینکه اگر سه یا چهار هفته بیماری را کنترل کنیم به پیک بیماری نخواهیم رسید افزود:  با اقداماتی که در سطح استان انجام شده از جمله تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات، فروشگاهها و اماکن تجاری غیرضروری خوشبختانه وضعیت نسبتا قابل قبولی در استان داریم
وی از اقدامات  بسیار مهم قبل از شیوع بیماری در استان را کنترل چینی های مقیم استان و رصدو مراقبت  ۶۰۰۰ نفر قمی برشمرد .
معاون بهداشتی دانشگاه در جواب سوالی مبنی بر پایان تعطیلات و حضور کار مندان در محل کار خود گفت: در محل کار نیز فاصله بین کارمندان با هم و با ارباب رجوع رعایت شود ، شستن مکرر دست و  رعایت بهداشت فردی و استفاده صحیح از ماسک نیز بایددقت و توجه شود.
دکتر محمد رضا صائینی معاون بهداشتی دانشگاه  و جانشین رئیس ستاد پیشگیری و کنترل کرونا ویروس استان گزارش جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا ویروس در استان زنجان تا ظهر روز دهم فروردین را اعلام کرد:
 🔺طی 24 ساعت گذشته، آمار مبتلایان به کرونا ویروس در زنجان،  22نفر مثبت ازمایشگاهی
 🔺 در مجموع آمار مبتلایان به کروناویروس در زنجان به 540 نفر رسید.
 🔺تعداد بستری کنونی: 359 نفر
 🔺 آمار تجمیعی: 1515نفر
 🔺تعداد مثبت تاکنون: 540 نفر
 🔺ترخیص شده از موارد مثبت : 340نفر
 🔺مجموع فوتی از موارد مثبت تا امروز :52 نفر

دفعات مشاهده: 1432 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ نزدیک به ۸۰ درصد جمعیت استان غربالگری شدند /در طرح غربالگری جزء چند دانشگاه اول کشور هستیم

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۱/۱۰ | 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛
نزدیک به ۸۰ درصد جمعیت استان غربالگری شدند /در طرح غربالگری جزء چند دانشگاه اول کشور هستیم

دکتر پرویز قزلباش در نشست خبری با موضوع #کوروناویروس با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد جمعیت استان در طرح غربالگری تا آخر وقت دیروز شرکت کردند اظهار کرد: حدود ۸۶۱ هزار ۶۰۳ نفر تا آخر وقت دیروز غربالگری شدند.

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان عصر شنبه نهم فروردین ماه در نشست خبری که هر روز باحضور یکی از مسئولین ستاد دانشگاهی و اعضای قرارگاه زیستی پدافند غیرعامل استان ازطریق ویدیوکنفرانس در استودیوسلامت استان زنجان با موضوع #کوروناویروس برگزار می‌شود، اظهار کرد: از ظهر دیروز تاکنون ۲۴ نفر به آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در استان زنجان افزوده شده است.
دکتر قزلباش افزود: تا امروز ۱۴۶۶ مورد بستری در کل استان داشتیم که از این تعداد ۳۴۵ نفر در بیمارستان خدمات بستری دریافت می‌کنند و بقیه ترخیص شدند.
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به ۵۱۸ بیمار بستری که آزمایش مثبت داشتند تصریح کرد: ۳۴۲ نفر از مبتلایان قطعی از بیمارستان ترخیص شده‌اند
وی تعداد فوتی‌های مثبت بر اثر این بیماری در استان را ۴۴ نفر برشمرد.
رییس کلان منطقه ۶ آمایشی کشور در ادامه با اشاره به طرح غربالگری اظهار کرد: تا آخر وقت دیروز حدود ۸۰ درصد جمعیت استان غربالگری شدند یعنی حدود ۸۶۱ هزار ۶۰۳ نفر تا آخر وقت دیروز غربالگری شدند.
دکتر قزلباش با تقدیر از مشارکت همشهریان در طرح غربالگری؛ از مشارکت ۹۸ درصد جمعیت ابهر، ۱۰۰ درصد ایجرود، ۱۰۰ درصد خدابنده، ۹۸ خرمدره، ۱۰۰ درصد سلطانیه، طارم و ماهنشان در طرح غربالگری خبر داد.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان مشارکت جمعیت شهرستان زنجان را در طرح غربالگری، ۶۴ درصد برشمرد و افزود: مجموع متوسط مشارکت در استان، ۸۰ درصد کل جمعیت است که بیش از ۹۰ درصد این افرادی که غربالگری شدند، بعد از پیگیری‌های صورت گرفته به مراکز ۱۶ ساعته اراجاع داده شدند که برای برخی داروی سرپایی تجویز شده و برخی که نیاز به بستری داشتند، در بیمارستان بستری شدند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه بیماری کورونا از اوایل اسفند در استان شناسایی شده است و طبق اطلاعاتی که داریم موردی از بیماری کورونا در استان نبوده است تصریح کرد: همانطور که می‌دانید ۸۰ درصد بیمارانی که مبتلا به کرونا می‌شوند هیچ علامتی ندارند یا علائم بسیار خفیف دارند، به نوعی که به بیمارستان و حتی مطب هم مراجعه نمی‌کنند و یا مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا درمان می‌شوند و در این خصوص در استان زنجان هم اگر از این دسته بیماران باشند ما اطلاع نداریم، ولی اگر در بیمارستان بستری شده باشند، تا به امروز همچین موردی نداشتیم .
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در جواب سوالی درخصوص کیت‌های مورد استفاده در کشور اظهار کرد: در حدی که اطلاع دارم اولین کیت‌هایی که وارد کشور شد کیت‌هایی بود که از طرف سازمان بهداشت جهانی (
who ) در اختیار ایران قرار گرفته، و حتی در زنجان هم که آزمایشگاه راه افتاد از کیت‌هایی که who در اختیار ایران گذاشته است، استفاده می‌شود و در خصوص کیت‌های چینی، انستیتو پاستور ایران باید اظهار نظر کند.
به گفته دکتر قزلباش اگر فردی که بستری شده، در ابتدا نتیجه آزمایشش منفی، و بعد مثبت باشد؛ چند علت دارد یکی اینکه نمونهگیری درست نبوده یعنی از پشت حلق نبوده و یا اینکه بیمار همکاری نکرده است .
رییس کلان منطقه ۶ آمایشی کشور با بیان اینکه برخی اوقات ممکن است آزمایش چند درصد منفی کاذب باشد تصریح کرد: معمولا اگر آزمایش اول منفی، و بعد مثبت شده، باید به علائم بالینی بیمار هم توجه شود و از این فرد دوباره با دقت بیشتر آزمایش بگیرند، ولی دلیل این موضوع، لزوما خراب بودن یا غیر استاندارد بودن کیت نیست.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به سوالی درخصوص دغدغه و نگرانی مردم در انتقال بیماری که از طریق هوا است یا همچنان از طریق قطرات بزاقی است اظهار کرد: طی یک ماهی که ایران درگیر است و قبل از آن هم در چین مطرح بود، یک کلیپی در فضای مجازی از فردی پخش شد که عنوان می‌کند انتقال بیماری از طریق هوا است که سازمان بهداشت جهانی ضمن تکذیب این موضوع، بیان کرد که بررسی‌ها نشان می‌دهد که انتقال بیماری همچنان از طریق بزاق دهان؛ انتقال و منتشر می‌شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: تاثیر انتقال بیماری از طریق هوا بر مصرف ماسک است و در این صورت باید همه ماسک استفاده کنند، ولی همچنان طبق آخرین پروتکل کشوری، فردی که بیمار است و فردی که از بیمار مراقبت می‌کند نیاز به ماسک دارد.
دکتر قزلباش در پاسخ به سوال دیگری که آیا این بیماری تا اردبیهشت ماه کنترل خواهد شد یا نه افزود: امید است این اتفاق بیفتد ولی اینها حدث و گمان و پیش بینی است ولی با توجه به شرایط موجود و برنامه‌ریزی‌هایی که ستاد ملی کورونا انجام داده تا آخر تیرماه ادامه دارد.
وی به آمار تفکیکی شهرستان‌ها و تعداد افرادی که در طرح غربالگری شناسایی می‌شوند نیز اشاره و اظهار کرد: از کل جمیعت یک میلیون و ۷۷ هزار و ۷۹۳ نفری استان، ۸۰ درصد غربالگری شدند یعنی ۸۶۱ هزار و ۶۰۳ نفر تا آخر دیروز غربالگری شدند ولی ما می‌دانیم که این طرح تمام نشده است چراکه در غربالگری ممکن است افرادی که بی‌علامت بودند، مثبت شوند و افرادی که علامت‌دار هستند را، دائم تا ۱۴ روز باید به صورت تلفنی و یا حضوری پیگیری کنیم .
رییس کلان منطقه ۶ آمایش کشور با اشاره به وضعیت استان به لحاظ غربالگری در کشور، تصریح کرد: زنجان در طرح غربالگری جزو چند دانشگاه اول کشور است ولی از آن مهمتر، پیگیری آنان است که در این طرح در استان بیش از ۹۰ درصد موارد کنترل شده‌اند.
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در پاسخ به سوالی درخصوص سیر بیماری بیان کرد: خوشبختانه همچنان در موارد مثبت حدود یک هفته‌ای است که عددهایمان حول یک محور بوده و تقریبا در یک رنج است و از نظر افراد بستری، تقریبا اوج بیماری ما در روز ۲۹ اسفند بود که ۷۸ مورد بستری داشتیم، و این نشان می‌دهد که وضعیت ما در موارد مثبت و بستری به لحاظ منحنی یک وضع خطی و ثابت است که خیلی مهم است و نگرانی ما این است که یک‌دفعه با حجم زیاد بستری مواجه شویم، البته قبلا هم پیش بینی شده بود که نگرانی ما از هفته دوم و سوم فروردین است که امیدورایم پیک نزنیم و با یک روند ثابت جلو برویم.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: از ۲۱ اسفند تاکنون تقریبا وضعیت پایدار با نوسان‌های مختصر داشتیم و خوشبختانه همچنان در استان وضعیت عادی و روال طبیعی داریم که خیلی مهم و معنی‌دار است و موفقیت ما از نظر سیستم کنترلی است و باید مراقبت کنیم که پیک مد نظر اتفاق نیفتد .
دکتر قزلباش در پاسخ به سوالی درخصوص میزان بروز بیماری کرونا در شهرستان‌های استان به نسبت ۱۰۰ هزار نفز جمعیت اظهار داشت: این عدد در زنجان ۵۲ در ۱۰۰ هزار نفر، ابهر ۳۳، خرمدره ۶۸، خدابنده ۲۳، طارم ۴۷، ماهنشان ۳۳، ایجرود ۶ و سلطانیه ۱۷ نفر اعلام شده است که بیشترین آمار مبتلایان به نسبت جمعیت در خرمدره، در ادامه شهرهای زنجان، طارم و ماهنشان قرار دارند.
وی با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون مورد فوتی از کادر و پرسنل درمانی بیمارستان‌های استان گزارش نشده افزود: ۲ مورد بیمار بدحال وجود داشت که با اقدامات انجام گرفته بهبودی حاصل شده است.
رییس کلان منطقه ۶ آمایشی کشور تصریح کرد: هم اکنون بیش از ۱۹۰ کشور دنیا گرفتار این نوع بیماری هستند و از طرفی این بیماری درمان و داروی مشخصی ندارد و بر این اساس نمی‌توان پیش بینی کرد تا چه زمانی کنترل خواهد شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۲۰ تا ۱۵۰ نوع دارو در دنیا برای درمان این بیماری استفاده می‌شود افزود: هر کشوری متناسب با پروتکل‌های ارائه شده نسبت به درمان مبتلایان خود اقدام می‌کند.
به گفته دکتر قزلباش جهان در مقابل این بیماری خلع سلاح شده و این نوع ویروس با چرخش در کشورهای متعدد به اشکال مختلف خود را نشان می‌دهد و در این میان رفتار مردم در پیشگیری این بیماری بسیار اثرگذار است.
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی ابراز کرد: هم‌اکنون  این طرح  درحال اجراست و روند سختگیرانه به مرور زمان می‌تواند آثار بهتری را به دنبال داشته باشد، هرچند برخی افراد از راه‌های مختلف فرار نیز استفاده می‌کنند.
 مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه جوانان نیز دچار بیماری کرونا می‌شوند ولی چون بستری نمی‌شوند در آمارها نمایان نشده‌ است اظهار کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در زنجان فقط یک مورد ابتلای کودک زیر ۱۰ سال در زنجان ثبت شده است.
دکتر قزلباش با اشاره به رنج سنی مبتلایان به بیماری کورونا اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا در رنج سنی ۱۰ تا ۱۹ سال ۲مورد، ۲۰ تا ۲۹ سال ۱۲ مورد، ۳۰ تا ۳۹ سال ۳۱ مورد، ۴۰ تا ۴۹ سال ۵۴ مورد، ۵۰ تا ۵۹ سال ۱۰۸ مورد، ۶۰ تا ۶۹ سال ۱۲۹ مورد، ۷۰ تا ۷۹ سال ۲۲۲ مورد و ۸۰ سال به بالا نیز ۲۶۴ مورد گزارش شده است.
وی با بیان اینکه علائم بیماری کرونا تفاوت نکرده، اظهار کرد: از ابتدای شیوع بیماری، تاکنون تغییراتی داشته به طوری که تب دیگر جزو علائم اولیه نیست، بلکه نشانه‌های دیگری از قبیل سرفه خشک، خشکی گلو، از دست رفتن حس بویایی، ضعف و درد را نیز مد نظر قرار می‌دهند
.
 

دفعات مشاهده: 2207 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

بازدید مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان از شبکه بهداشت و درمان شهرستان سلطانیه

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۱/۱۰ | 


بازدید مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان از شبکه بهداشت و درمان شهرستان سلطانیه 

 
به گزارش خبرنگار وب دا- زنجان؛ حاج آقا شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان از شبکه بهداشت و درمان شهرستان سلطانیه بازدید کرد.

 در ادامه این بازدید جلسه ای با دکتر صادقی مقدم رییس شبکه سلطانیه، حجت الاسلام حسینی امام جمعه شهرستان سلطانیه و نماینده منتخب شهرستان سلطانیه در مجلس یازدهم حجت الاسلام شجاعی و سایر مسئولین اداری و اصناف شهرستان سلطانیه; شنبه 9 فروردین 1399 برگزار شد.
 مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی زنجان به همراه معاون فرهنگی و مدیر اجرایی نهاد با حضور در شبکه بهداشت و درمان شهرستان سلطانیه، ضمن تبریک سال نو و تقدیر و تشکر و خداقوت به کادر بهداشت و درمان شهرستان, در جلسه ای; از نزدیک با مسائل و مشکلات شهرستان در خصوص پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا در جریان امور قرار گرفت و راهنمایی های لازم را در این خصوص به مسئولین مربوطه ارائه نمود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در ادامه از نقاهتگاه شهرستان سلطانیه نیز به عمراه مسئولین شهرستان بازدید کرد

دفعات مشاهده: 2101 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

وزیر بهداشت: موج اول اپیدمی کرونا را مهار کردیم وزیر بهداشت: موج اول اپیدمی کرونا را مهار کردیم

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۱/۹ | 
وزیر بهداشت: موج اول اپیدمی کرونا را مهار کردیم
وزیر بهداشت:
موج اول اپیدمی کرونا را مهار کردیم

وزیر بهداشت گفت: با همکاری همه مسؤولان و دستگاه‌های ذی ربط و تلاش همکارانم در خط اول درمان و مقابله با شیوع ویروس موج اول اپیدمی کرونا مهار شد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مصاحبه ای تلویزیونی درخصوص آخرین تصمیم گیری های ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا گفت: از همان روزهای اول یکی از برنامه های ما محدود سازی تردد ها و تجمعات و کانون هایی بود که به گسترش بیماری کمک می کرد.

وی افزود: تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و ورزشگاه ها و عدم برگزاری بازی ها و عدم فعالیت سینماها و تئاتر ها و تعطیلی نماز جمعه ها و تعطیلی اماکن مذهبی از جمله این اقدامات بود.

نمکی خاطرنشان کرد: همه مراکزی که ما پیشنهاد دادیم با حمایت بی دریغ مسوولین تعطیل شد و یکی از نگرانی های ما بابت تردد های غیر ضروری بود.

وزیر بهداشت گفت: علیرغم همه تحریم‌ها موج اول اپیدمی با کمک و همکاری همه همکارانم در خط مقدم درمان و مقابله با شیوع بیماری کنترل شد.

وی ادامه داد: از آن خیز اولیه کاسته شد اما ما نگران موج دوم بیماری بودیم که سفرها می تواند عامل بزرگی برای آن باشد که خوشبختانه طرح فاصله گذاری برای کنترل این موضوع نگاشته شد.

نمکی گفت: موضوع به وزیر کشور ارائه شد و مقرر شد زوایای اجرای آن بررسی شود که خوشبختانه امروز به رئیس جمهور ارائه و قرار شد برای اجرای آن اقدام شود. 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح در چهار سطح در نظر گرفته شده برای کرونا مقرر شد بر اساس هر سطح یک سری اقدامات مشخص انجام داد و محدودیت های جدیدی اعمال کرد.

وی ادامه داد: این بحث به طور جدی در  حال اجراست و در این طرح کسبه ای که می توانند فعالیت کنند و برعکس آنها که باید تعطیل کنند مشخص شده اند.

نمکی گفت: یکی از نکات مهم این است که سوپر مارکت‌ها و فروشنده های لوازم مایحتاج عمومی مردم ۲۴ ساعته فعال خواهند بود و مردم در این حوزه نباید نگرانی داشته باشند.

وزیر بهداشت ادامه داد: در این طرح تلاش می شود تا تردد میان شهری و از استان به استان دیگر محدود خواهد شد البته یک زمانی را برای بازگشت مسافران در نظر گرفته ایم و اجازه خواهیم داد در یک چارچوبی به شهر خود برگردند.

وی افزود: ما تمام پلاک خودروهایی که از استانها خارج شده اند را در اختیار داریم و با مالکان آنها تماس خواهیم گرفت و باید در زمان مشخص بازگردند و از آنها احوالاتشان را جویا خواهیم شد.

نمکی خاطرنشان کرد: این طرح قطعا در پیشگیری از شیوع کرونا موثر خواهد بود و بنا این است که مزاحمتی برای سایر شهروندان ایجاد نکند.

وی در پاسخ به این سوال که از اواخر سال گذشته برنامه ریزی هایی داشتید دقیقا چه کارهایی انجام گرفته گفت: ما به محض اطلاع از شیوع کرونا در ووهان چین بلافاصله همکارانم را جمع کردم زیرا می دانستم ویروس بدون پاسپورت به همه جهان سفر خواهد کرد.

وزیر بهداشت گفت: برای ما محرز بود که صدای پای کرونا به داخل کشور ما هم خواهد رسید و برای همین برنامه مفصلی را مرور کردیم و اقداماتی که باید انجام میدادیم را ارزیابی کردیم.

نمکی گفت:‌ اولین اقدام مطلع کردن دانشگاه های علوم پزشکی برای اطلاع رسانی به مردم بود و این کار شروع شد و اولین پیامک ما برای ۴۰ میلیون مشترک برای مردم در همان روزهای اول فرستاده شد.

وی خاطرنشان کرد: همان زمان نامه ای به معاون اول رئیس جمهور نوشتم برای قطع پروازها به چین و این جلسه برگزار شد و همراهی شد و پروازهای مستقیم به چین و برعکس لغو شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در ۳۶ مبادی ورودی کشور اکیپ هایی را برقرار کردیم تا ورودی ها را چک کنند و مسافرین را ارزیابی کنیم البته امکاناتمان در ابتدا کم بود مانند همه دنیا.

نمکی گفت: در این راستا تعدادی از افراد شناسایی و بررسی شدند و کیت آزمایشگاهی را از همان ابتدا شروع به طراحی کردیم و ۱۵ روز بعد از اولین گزارش ابتلا به بیماری کیت را تولید کردیم.

وی افزود: ما به تعداد کافی تخت در تمام استانها آماده کردیم و حتی یک مورد از بیماران هم در پشت در هیچ بیمارستانی بدون تخت نماندند در حالی که امروز در اروپا و آمریکا مردم برای گرفتن خدمات آواره شده اند.

وزیر بهداشت گفت: این وضعیتی که امروز در سایر کشورهایی که خودشان را خیلی برتر می دانند و از امکانات بهتری هم برخوردارند و تحریم نیستند می‌بیند در کشور ما پیش نیامد و هیچ هموطنی آواره دریافت خدمات در پشت در هیچ بیمارستانی نشد.

نمکی خاطرنشان کرد: اولین گزارش ما در روز ۲۹ بهمن به ما رسید و روز سی بهمن به رئیس جمهور گفتم که فکر می کنم این دو مورد در قم بالای نود درصد مبتلا به کرونا هستند هرچند همان زمان ما درگیر آنفلوآنزای نوع B بودیم.

وی ادامه داد: در همان روز با تلاش همکارانم مشخص شد که تست ها مثبت است و همزمان با اعزام همکارانم به شهر قم مردم را در جریان رسیدن ویروس به کشورمان قرار دادم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: یکی از نکات مهم این بود که از همان روز اول همان دارویی که در چین استفاده می شد را ما هدف گذاری کردیم و به همین دلیل چه با ساخت داخلی و چه با خرید خارجی هیچ کمبود دارویی در کل کشور گزارش نشد.

نمکی گفت: یکی از برنامه های برجای مانده گذشته پرونده الکترونیک سلامت بود که امروز به عنوان یک ریل گذاری مهم در طرح بسیج مقابله با کرونا هم به کمک ما آمد که مهمترین ابزار ما محسوب می شد.

وی ادامه داد: اولین اقدام ما در وزارت بهداشت برپایی پرونده سلامت برای هشتاد میلیون ایرانی بود و این را در سه ماه انجام دادیم در حالی که بسیاری از کشورها چند سال این کار به طول می انجامد.

وزیر بهداشت گفت: ما در ابتدای سال ۹۸ برخوردیم به یک سیل بزرگ که همزمان با آن کار بزرگی رخ داد و آن هم کنترل بیماری ها بود زیرا همزمان با وقوع سیل همواره اپیدمی هایی از بیماری ها شروع می شود اما در سیل ابتدای امسال چنین اپیدمی هایی را نداشتیم.

نمکی خاطرنشان کرد: این موضوع باعث تعجب سازمان بهداشت جهانی هم شده بود و در کنار این موضوع ما به جمعیت سیل زده هم کمک بهداشتی و درمانی کردیم.

وی افزود: امسال ۸هزار تخت بیمارستانی برای نقاط کم برخوردار فراهم کردیم و نکته دیگر این بود که امسال علیرغم همه تحریم‌ها هیچ کمبود دارویی در کشور نداشتیم و بر تولید داخلی تمرکز کردیم.

وزیر بهداشت گفت:‌ می‌دانید که در سالهای قبل برای واردات دارو چیزی حدود ۳.۶ میلیارد یورو هزینه می شد که این را در سال ۹۸ به زیر ۳ میلیارد یورو رساندیم که این حرکتی عظیم و ملی تلقی می شود.

نمکی گفت: ما طرح بسیار مهم بسیج ملی کنترل فشار خون را با همکاری سازمان بسیج و سایر نهادها و پرستاران و بهورزان انجام دادیم و قریب به ۳۱ میلیون نفر کنترل فشار خون شدند.

وی ادامه داد: سالانه حدود ۱۰۰ هزار نفر براثر بیماری های ناشی از فشار خون در کشور فوت می کنند و این کار بزرگ در کشور انجام شد و فشار خون این افراد بررسی شده و حدود ۲.۷ میلیون کیس جدید دارای فشار خون شناسایی شدند.

وزیر بهداشت گفت: در پاییز امسال به ویروس آنفلوآنزا برخورد کردیم که سهمگین بود برای کل دنیا و موفق شدیم با آن هم برخورد کردیم و آن ویروس را هم با همه مضایق مالی مهار کردیم.

نمکی خاطرنشان کرد: ما امسال ۳.۵ میلیون زائر اربعین را مدیریت کردیم و اولین بار بود که چنین حجمی از زائر را شاهد بودیم و به اینها زائران سایر کشورها را هم اضافه کنید.


دفعات مشاهده: 2758 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

براساس مصوبه شورای عالی پیشگیری از بیماری کورونا؛ تعطیلی صنوف‌های فعال در سطح استان / اصنافی که مایحتاج مردم را تهیه می‌کنند تعطیل نیستند براساس مصوبه شورای عالی پیشگیری از بیماری کورونا؛ تعطیلی صنوف‌های فعال در سطح استان / اصنافی که مایحتاج مردم را تهیه می‌کنند تعطیل نیستند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۱/۹ | 

براساس مصوبه شورای عالی پیشگیری از بیماری کورونا؛
تعطیلی صنوف‌های فعال در سطح استان / اصنافی که مایحتاج مردم را تهیه می‌کنند تعطیل نیستند
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان در نشست خبری با موضوع کووناویروس؛ اظهارکرد: براساس مصوبه شورای عالی پیشگیری از بیماری کوروناویروس، کل اصنافی که در سطح استان فعال هستند به غیر از آن تعداد اصنافی که اقلام بهداشتی و فروشگاه‌های مواد غذایی هستند، می‌بایست بسته باشند.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، سرهنگ آرش خلخالی عصر پنجشنبه هفتم فروردین ماه در نشست خبری که هر روز ازطریق ویدیوکنفرانس در استودیو سلامت استان زنجان با موضوع #کوروناویروس برگزار می‌شود با تشریح اقدامات نیروی انتظامی در بحث پیشگیری از بیماری کورونا در سطح استان و شهرستان زنجان اظهار کرد: بیماری کورونا همه‌گیر شده و حساسیت ایجاد کرده، به‌گونه‌ای که بعضاً تعادل همشهریان عزیز را، مثل دیگر نقاط کشور تحت تاثیر قرار داده و بازتاب‌هایی را هم در سطح اجتماعی جامعه شاهد هستیم.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان با بیان اینکه نیروی انتظامی در مولفه‌های امنیتی، انتظامی و پیشگیرانه اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و ارزشی یکی از ارگان‌هایی است که همگام با دیگر دستگاه‌ها, مولفه‌ها و نهادهایی که برای پیشگیری و مبارزه با این بیماری فعالیت می‌کنند در همه سطوح حاضر و ناظر هست، و اقدامات بسیار خاص و مثبتی را در راستای ریشه‌کنی این بیماری که معضل فعلی جامعه ما است, به انجام رسانده است.
سرهنگ خلخالی در ادامه، اقدامات نیروی انتظامی را در بحث بیماری کورونا; ابتدا در بعد انتظامی و اجتماعی ذکر و ادامه داد: دومین اقدام این نهاد، مسئله فرهنگی و آموزشی است که نیروی انتظامی بر این قضیه بسیار متمرکز است و در مرحله سوم هم، در بعد عملیات روانی است که یکی از اقدامات اساسی ناجا و فرماندهی انتظامی مرکز شهرستان زنجان به شمار می‌رود.
وی اظهار کرد: نیروهایمان را برای کنترل خودروهایی که پلاک‌های غیر بومی دارند و می‌توانند سرایت دهنده بیماری کرونا در سطح شهر باشند را به صورت ویژه و ۲۴ ساعت در مبادی ورودی و خروجی شهر زنجان؛ در میدان جهاد, میدان امام حسین و میدان بسیج متمرکز کرده‌ایم.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان تصریح کرد: نیروهایی که در این میادین تمرکز پیدا کردند، کاملاً آموزش دیده هستند و نیروهایی هستند که به آنها تفهیم شده که باید چه اقداماتی را در راستای پیشگیری یا احیانا برخورد اجتماعی و آموزشی به انجام برسانند .
سرهنگ خلخالی ادامه داد: گزارشاتی که به ما می‌رسد حاکی از این است که عزیزانمان از مراکز درمانی که در ورودی‌های شهر مستقر و حضور دارند، از عملکرد نیروی انتظامی و از هم‌افزایی و همراهی که توسط نیروی انتظامی مرکز شهرستان ایجاد شده, ابراز رضایت و خرسندی دارند و ما هم از این موضوع بسیار خرسند و خوشحال هستیم .
وی ابراز کرد: استقرار ۲۴ ساعته واحدهای نیروی انتظامی در ورودی مراکز شهر زنجان باعث شده که ما خودروهای غیر بومی را به سمت آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها و نقاط خارج از شهر زنجان که به عنوان مسافر و یا بیتوته می‌خواستند وارد زنجان شوند، هدایت کنیم و این خود یکی از گام‌های بسیار مثبت و موثری است که از شیوع بیشتر بیماری کرونا در سطح زنجان پیشگیری نموده است.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان با اشاره به مصوبه شورای عالی پیشگیری از بیماری کورونا اظهار کرد: سومین اقدام ما در کنترل این بیماری که می‌تواند موثر واقع شود، این است که براساس این مصوبه، از کل ۲۱ هزار و ۲۳۳ صنفی که در سطح استان فعال هستند به غیر از آن تعداد اصنافی که اقلام بهداشتی و فروشگاه‌های مواد غذایی هستند, می‌بایست تا پایان تعطیلات بسته باشند.
سرهنگ خلخالی افزود: نیروی انتظامی برای نظارت و دقت بر این موضوع با تشکیل ۱۰۰ نیروی کمکی در قالب ۲۵ دستگاه خودرویی فعال که صرفاً در هسته مرکزی شهر فعالیت می‌کنند و به این موضوع نظارت و رصد دارند، این واحدهای صنفی را مورد رصد و ارزیابی قرار می‌دهد .
وی با تاکید براینکه قصد و نیت نیروی انتظامی در وهله اول همکاری و مشارکت تنگاتنگ اصناف براساس این مصوبه است، تصریح کرد: ماحصل اقدامات ما در چند روز اول سال، حاکی از این است که قریب  ۲۰۰۰ واحد صنفی در این زمینه تذکر گرفتند و ۶ واحد صنفی که قوانین و مقررات مربوطه را رعایت نمی‌کردند نیز پلمپ شدند.
 فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان تاکید کرد: با واحدهای صنفی که بخواهند تخطی و تخلف بکنند و معیارها و اساس‌های جامعه شهری را رعایت نکنند, قطعاً با آن ابزار قانونی و به صورت هدفمند و قانونمند، برخورد خواهد شد.
سرهنگ خلخالی با اشاره به اهمیت موضوع آموزشی و فرهنگی که برای نیروی انتظامی بسیار حائز اهمیت است ادامه داد: در این راستا, ابتدا به ساکن از یگان‌ها و نیروهای خودمان آغاز کردیم و همه نیروهای خودمان را تحت تعلیم و آموزش جهت پیشگیری از بیماری، و همچنین مشارکت در راستای تحقق اهداف مد نظر، قرار دادیم.
وی با بیان اینکه کلاس‌های آموزشی ما در سطح ارتقاء بهداشت روانی کارکنان در موضوع بیماری تنفسی کورونا بسیار موثر واقع شده است افزود: خوشبختانه در سطح نیروها شاهد کمترین درصد آمار مبتلا به بیماری کورونا هستیم و می‌توانم بگویم که تمامی نیروهای ما در صحت و سلامت کامل هستند تا بتوانند این قضیه را به نحو مثبت و ایده‌آل به انجام برسانیم.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان تصریح کرد: همانطور که بعضی از عزیزان مطلع هستند در نیروی انتظامی تعداد کثیری از مشاوران و روانشناسان بسیار متبحر با سطح علمی بسیار بالا و تجربه کافی را داریم که در روزهای عادی به خانواده‌ها و افرادی که دچار آسیب‌های اجتماعی و عدم تعادل روانی هستند، مشاوره می‌دهند، که این نیروها را در این برهه از زمان متمرکز کردیم در کنار دیگر عزیزانی که در مراکز درمانی حضور دارند، و یک عملیات روانی و اجتماعی را سعی کردیم برای عموم مردم جامعه شهری خودمان ایجاد کنیم که حضور فعالان روانی نیروی انتظامی در بحث موضوعات میدانی و عملیاتی در منظر مردم بسیار ایده‌آل بوده و جای تقدیر و تشکر از جمیع همکاران هست .
سرهنگ خلخالی در ادامه با تاکید براینکه گندزدایی کلیه یگان‌ها یکی از مولفه‌های اصلی ما است اظهار کرد: تمامی یگان‌های انتظامی در سطح شهر و استان زنجان، یگان به یگان و رده به رده مورد گندزدایی قرار گرفتند و به این مسئله هم بسنده نکرده‌ایم و مشارکت پلیس را در امر سمپاشی و گندزدایی معابر شهری در سطح شهر زنجان، و بعضی از شهرهای استان زنجان شاهد بودیم که به صورت گسترده توسط یگان ویژه توانمند به انجام رسیده و مجدد برنامه‌هایی را در دست اقدام داریم که به جد و به صورت متوالی و متعدد تکرار می‌شود.
وی افزود: نیروی انتظامی یکسری از اقلام بهداشتی را در اختیار کارکنان و مراجعین به یگان‌های تابع خود تهیه کرده و در اختیار آنها قرار داده و به این موضوع هم بسنده نشده و تا حدی که در توان داشتیم به تعدادی از شهروندان در معابر، خیابان‌ها و مکان‌های پرتردد توسط عوامل اجتماعی این موضوع، توزیع شده که طبیعتاً سلامت اجتماعی و رضایت عموم مردم را در پی خواهد داشت .
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان با اشاره به توزیع بسته‌های سلامت در قالب طرح مقابله با این بیماری تصریح کرد: یکی از رویکردهای اساسی ما این است که به منظور عدم ابتلای نیروهای انتظامی جمیع شهرستان، اقلام بهداشتی به صورت مداوم و متمرکز و پی‌درپی در بین فعالان عرصه نظم و امنیت توزیع می‌شود و شاهد هستید که همه همکاران ما، در سطح شهرستان، از ماسک و دستکش و دیگر اقلام بهداشتی ضدعفونی کننده استفاده می‌کنند.
سرهنگ خلخالی با تاکید بر قاطعیت ناجا در قطع و به حداقل رساندن زنجیره افزایش و انتقال بیماری کرونا ابراز کرد: اجرای موفق طرح‌ها؛ مستلزم مشارکت, همدلی, همکاری و همراهی مردم است که در همین جا از همه شهروندان استدعا و تقاضا دارم که با پلیس خودشان مشارکت فعالانه داشته باشند و عبور مسافران غیربومی را, با عنایت به اینکه شهر ما زنجان، شهر مهمان‌پروری هست, ولی ملزوم هست که در برهه فعلی هدایتگر باشیم، اطلاع دهند تا از ورودشان جلوگیری شود.
وی در این راستا ادامه داد: از همه مسافرین که وارد شهر می‌شوند و با ممانعت پلیس و دیگر عزیزان مراکز درمانی مواجه می‌شوند, پوزش می‌طلبم و عذرخواهی می‌کنم, ولی ضرورت دارد که مدیریت سفر بشود, چراکه علیرغم این همه تاکیدات و این همه سفارشات, تعدادی از همشهریان ما در سفر برون استانی به سر می‌برند که توصیه من بر این است که بلافاصله به شهر و کاشانه خودشان برگردند تا خدای ناکرده ابتلای به این بیماری در بین این عزیزان عارض و شایع نشود.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان با بیان اینکه صنوفی هم که مایحتاج ضروری مردم را تهیه می‌کنند آزادانه می‌توانند فعالیت داشته باشند و هیچ منع و مانعی نیست افزود: روی سخن من با صنوفی هست که براساس مصوبه شورای عالی نظارت بر این بیماری, می‌بایست بسته باشند ولی بعضا، تخطی می‌کنند و رعایت نمی‌کنند که در این خصوص با اقدام به موقع همکاران بنده در نیروی انتظامی مواجه خواهند شد.

 سرهنگ خلخالی ضمن تقدیر از همه مشارکت‌های مردمی، مشارکت دستگاه‌ها, نهادها و ارگان‌ها با پلیس و مراکز درمانی, اظهار کرد: ۳۰ الی ۴۰ درصد مردم استان هنوز لزوم حفظ سلامتی خود و نزدیکانشان را، با رعایت اصول بهداشتی، و اصل در خانه بمانیم، باور نکرده‌اند و قانع کردن این افراد وظیفه همگانی است.
وی با اشاره به فعالیت دست‌فروشان، افزود: دولت به دست‌فروشانی که از وضعیت به وجود آمده دچار مشکل شده بودند، یارانه داده است به طوری که با ارائه این کمک، فعالیت این قشر در معابر عمومی به شدت کاهش یافته و اگر فعالیت کنند، در صورت مشاهده با این افراد برخورد خواهد شد.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان در رابطه با اقدامات و برخورد ناجا با محتکران اقلام بهداشتی، تصریح کرد: در این ایام فعالیت قابل توجهی در این زمینه انجام شده و با متخلفانی که در برخی از موارد، اقلام تاریخ مصرف گذشته عرضه می‌کنند، برخورد و در همین رابطه پرونده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شدند.
 

دفعات مشاهده: 2464 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر