دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ اگر رفتار مردم مناسب باشد دو هفته دیگر آمار در استان بهتر و منطقی تر می شود

 | تاریخ ارسال: 1399/4/17 | 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛
 اگر  رفتار مردم مناسب باشد دو هفته دیگر آمار در استان بهتر و  منطقی تر می شود

به گزارش وب دا _ زنجان ؛ دکتر علیرضا آرمانی کیان معاون درمان دانشگاه در نشست خبری روز ۱۶ تیرماه که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد به نقش موثر اصحاب رسانه برای آگاهی و اطلاع رسانی عموم مردم تاکید کرد و افزود : حضور اصحاب رسانه در صحنه به عنوان همیار اصلی در اطلاع رسانی و آموزش بسیار حائز اهمیت است.

 وی افزود: طبق ارزیابی های انجام شده ، طی یک هفته اخیر و با تبلیغات صورت گرفته ۶۰ درصد از مردم از ماسک استفاده می کنند که اگر این روند ادامه یابد در هفته های آینده شاهد کاهش تعداد مبتلایان خواهیم بود .

وی در پاسخ به سوال خبر نگاران گفت؛  در نقاهتگاه های استان شاهد نوجوان نیز هستیم که نشان می دهد سن ابتلا پایین آمده و مرگ و میر هم که قبلا بالای ۶۰ شصت سال بود اکنون سنین پایین تری را شامل می شودو در  برخی روزها تعداد زنان مبتلا ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر از مردان است ولی در کل تاکنون  مبتلایان ۴۸ درصد زنان و ۵۲ درصد مردان بوده اند.  وی در پاسخ به سوالی گفت؛  افرادی که به عنوان مثبت  شناسایی شده اند  اما در منزل قرنطینه هستند باید تمام وسایل شخصی و فضا شخصی جدا داشته باشند و مصرف مایعات به حد کافی باشند و تغذیه مناسب و مطلوب داشته باشند

رئیس کمیته درمان ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس  گفت: طبق تحقیقات صاحبنظران مختلف جهانی فعلاً هیچ اجماعی در مورد درمان و واکسن ویروس کرونا وجود ندارد و چون تجربه‌ای از این بیماری نداشتیم  همه بررسی ها در بوته آزمایش قرار دارند.

وی از کمبودهای حوزه درمان در شرایط کنونی نیز نام برد و افزود: با افزایش مراجعات بیماران کرونایی علیرغم افزایش ظرفیت دستگاه اکسیژن ساز و تختهای icuولی همچنان  با کمبود تجهیزات پزشکی پیشرفته،  منابع انسانی و  منابع مالی مواجه هستیم در حدی از طرف وزارت بهداشت حمایت‌های مالی می شود ولی آنچه باید بتواند مشکلات را حل کند نیست از نظر نقدینگی  دچار کمبود و کسری هستیم  و به علت مراجعات بیشتر علیرغم تلاش جهادی کادر درمان  و نیز ارائه خدمت به سایر بیماران غیر کرونایی با کمبود نیروهای تخصصی  مواجه هستیم از زمان شروع شرایط  کرونایی قاطبه دانشگاه در صحنه با تمام قوا حضور دارند.

وی با تاکید بر رعایت اصول بهداشتی و استفاده از ماسک توسط مردم گفت: آنچه آینده را تضمین می‌کند در اختیار خودمان است خوشبختانه  رفتار مردم از عادی‌سازی خارج شده و تقریباً اکثر مردم  رعایت می‌کند انچه که مهم است این است که  باید با کرونا زندگی کنیم، حرکت خوبی که شروع شده و همه باید ماسک بزنیم  و این تعامل دوطرفه است و اگر  رفتار مردم مناسب باشد دو هفته دیگر آمار در استان بهتر و  منطقی تر می شود و این  نیازمند تعامل همکاری و عملکرد قوی  مزردم و سایر ارگان‌ها و دستگاه‌های استان است.

دفعات مشاهده: 245 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

به پاس تلاش‌ها در امر مبارزه با مواد مخدر؛ قدردانی استاندار زنجان از رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان

 | تاریخ ارسال: 1399/4/17 | 

به پاس تلاش‌ها در امر مبارزه با مواد مخدر؛
قدردانی استاندار زنجان از رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان

دکتر فتح اله حقیقی در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر استان از تلاش‌ها، اقدامات و فعالیت‌های دکتر پرویز قزلباش در امر مبارزه با مواد مخدر، قدردانی نمود.

 پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، دکتر فتح اله حقیقی استاندار زنجان در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر استان که یکشنبه ۱۵ تیرماه سال‌جاری در محل استانداری برگزار شد، از تلاش‌ها، اقدامات و فعالیت‌های دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در امر مبارزه با مواد مخدر، با اهداء لوح تقدیر، قدردانی نمود.
 
*** در متن تقدیرنامه آمده است:

جناب آقای دکتر پرویز قزلباش
رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی و رییس کمیته درمان و حمایت‌های اجتماعی شورا
 
سلام علیکم
 
میدان تکلیف در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آکنده از تلاش و مجاهدت بوده و به زیباترین شکل به زیور اخلاص آراسته گردیده است، و در این میان خدمت بی‌منت برای بهترین بندگان، عبادتی بزرگ محسوب، و به عنوان ره‌توشه گران‌بها و صندلی پرافتخار در کارنامه انسان‌های خدوم به جاودانگی پیوند می‌خورد.
بدین لحاظ برخود لازم می‌دانم به مصداق حدیث (من لم یشکر المخلوق، لم یشکر الخالق) از تلاش‌ها و اقدامات و فعالیت‌های جنابعالی در امر مبارزه با مواد مخدر تشکر و قدردانی نمایم.
امید است همواره در محل توجهات حضرت بقیه الله الاعظم ولیعصر (عج) و راهبری خردمندانه رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای (مدظله العالی) موفق و موید باشید.
 
 حقیقی
 استاندار و رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر
 

دفعات مشاهده: 177 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

در راستای حساس‌سازی جامعه نسبت به تهدید جدی کروناویروس؛ حرکت نمادین دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان

 | تاریخ ارسال: 1399/4/15 | 

در راستای حساس‌سازی جامعه نسبت به تهدید جدی کروناویروس؛
 حرکت نمادین دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان
 
به منظور حساس‌سازی جامعه نسبت به اهمیت پیشگیری و مسئولیت همگانی در مقابله با ویروس کرونا، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان، با لباس‌های مخصوص حفاظت فردی مدافعان سلامت و با در دست داشتن پلاکاردهای حاوی پیام‌های کرونا، درخصوص تهدید جدی این بیماری هشدار دادند.

 پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، عصر پنجشنبه ۱۲ تیرماه سال‌جاری دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان به منظور حساس‌سازی جامعه نسبت به اهمیت پیشگیری و مسئولیت همگانی در مقابله با ویروس کرونا، تبیین اقدامات پیشگیرانه و خودمراقبتی فردی و سازمانی در اهمیت فاصله گذاری، رعایت توصیه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی و پرهیز از عادی نگاری خطر ویروس کرونا؛ تعداد ۶ نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان به نمایندگی از دانشجویان، در حرکتی نمادین، با لباس‌های مخصوص حفاظت فردی مدافعان سلامت و در دست داشتن پلاکاردهای حاوی پیام‌های کرونا، درخصوص تهدید جدی این بیماری هشدار دادند.
 
این حرکت نمادین از محل مرکز خدمات جامع سلامت سوسن علیمرادیان (چهارراه سعدی) تا پیاده‌راه سبزه میدان (درمانگاه دیابت) انجام شد.

دفعات مشاهده: 603 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

نگرانی از رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم

 | تاریخ ارسال: 1399/4/15 | 

نگرانی از رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم/ آموزش و اطلاع‌رسانی بیشتر جهت رعایت بهداشت فردی و اجتماعی

در هجدهمین جلسه ستاد شهرستانی پیشگیری و کنترل بیماری کروناویروس شهرستان ایجرود بر نگرانی از رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، و آموزش و اطلاع‌رسانی بیشتر، جهت رعایت بهداشت فردی و اجتماعی مردم تاکید شد.
 
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، شنبه ۱۴ تیرماه سال‌جاری جلسه ستاد شهرستانی پیشگیری و کنترل بیماری کروناویروس شهرستان ایجرود با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر مقدمی امام جمعه شهرستان، دکتر فتحی فرماندار، اسماعیل رحمانی مشاور رئیس دانشگاه، مدیر روابط عمومی و رئیس ستاد اطلاع‌رسانی و آموزش دانشگاه علوم پزشکی زنجان، دکتر عین‌اله کرمی سرپرست شبکه بهداشت و درمان، مهندس مجید رضوانی‌فرد سرپرست مرکز بهداشت و اعضای کمیته ستاد شهرستانی مبارزه با بیماری کروناویروس در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان ایجرود برگزار شد .
 
در ابتدای این جلسه دکتر کرمی گزارشی از موارد مثبت مبتلایان بیماری کرونا در شهرستان و گزارشی از اقدامات انجام یافته در مقابله با این بیماری ارائه و راهکارهای لازم را بیان نمود .
 
سپس حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر مقدمی امام جمعه شهرستان نیز ضمن تشکر از زحمات مجموعه دانشگاه در رابطه با پیشگیری و کنترل بیماری کروناویروس و تقدیر و تشکر ویژه از زحمات مدیر روابط عمومی و رئیس کمیته اطلاع‌رسانی دانشگاه مبنی بر آموزش و اطلاع‌رسانیپروتکل‌های بهداشتی در استان و شهرستان، ضمن ابراز نگرانی از رعایت نکردن پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم، از اعضای کمیته خواستار آموزش و اطلاع‌رسانی بیشتر جهت رعایت بهداشت فردی و اجتماعی مردم شد.
 
در ادامه رحمانی مدیر روابط عمومی و رئیس کمیته اطلاع‌رسانی دانشگاه، ضمن انتقال پیام و تقدیر دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی از مسئولین شهرستان در طول ایام کنترل و مبارزه با بیماری کروناویروس، گزارشی در زمینه اطلاع‌رسانی و آموزش در استان و موارد تأثیرگذار در این زمینه و نهادینه کردن اطلاع‌رسانی و آموزش در بین مردم بیان نمود .
 
دکتر فتحی فرماندار شهرستان نیز ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مسئولین و مجموعه بهداشت و درمان، مصوبات جلسه قبل را بررسی، و گزارشی از اقدامات انجام شده توسط برخی از مسئولین ادارات شهرستان را، مورد نقد و بررسی قرار داد .
 
در پایان این جلسه، از مسئول روابط عمومی شبکه ایجرود به جهت کسب رتبه در حوزه‌های اجرای طرح ملی بسیج فشارخون، سلامت نوروزی و هفته سلامت سال ۹۸، با اهدای تندیس و لوح تقدیر، قدردانی به عمل آمد .

دفعات مشاهده: 430 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

به مناسبت دهه کرامت؛ حضور نمایندگان مسجد مقدس جمکران در بیمارستان ولی‌عصر، موسوی و مرکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته شهرک کارمندان

 | تاریخ ارسال: 1399/4/13 | 

به مناسبت دهه کرامت؛
حضور نمایندگان مسجد مقدس جمکران در بیمارستان ولی‌عصر، موسوی و مرکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته شهرک کارمندان/  ادای احترام به مقام اولین شهید مدافع سلامت استان

به مناسبت دهه کرامت، و ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) و میلاد خجسته حضرت امام رضا (ع)؛ نمایندگان مسجد مقدس جمکران با حضور در بیمارستان ولی‌عصر، موسوی، مرکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته شهرک کارمندان، به مقام اولین شهید مدافع سلامت استان نیز ادای احترام نمودند .
 
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، صبح پنجشنبه ۱۲ تیرماه سال‌جاری به مناسبت دهه کرامت، و ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) و میلاد خجسته حضرت امام رضا (ع)؛ با حضور نمایندگان مسجد مقدس جمکران، ویژه برنامه‌ای به افتخار مدافعان سلامت در بیمارستان حضرت ولی‌عصر (عج)، آیت اله موسوی، مرکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته شهرک کارمندان برگزار، و با ادای احترام به مقام اولین شهید مدافع سلامت در منزل زنده‌یاد شهید اسدالله شیخ‌جابری، ادامه یافت .

در ادامه، نمایندگان مسجد مقدس جمکران، ضمن دیدار با حضرت آیت الله خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان و زیارت حرم مطهر حضرت امامزاده سیده ابراهیم (ع)، در قرارگاه ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل بیماری کروناویروس حضور یافتند که طی ویژه برنامه‌ای از حضور شایسته آنان در مجموعه دانشگاه تجلیل و قدردانی به عمل آمد.
 
دکتر پرویز قزلباش در جلسه قرارگاه با بیان اینکه حفظ سلامت وظیفه همگانی است و در خط مقدم آن کسانی زحمت می‌کشند که برای این کار آموزش دیدند اظهار داشت: در استان زنجان با تاخیر درگیر بیماری کرونا شدیم و اولین بیمار مثبت ۱۳ اسفند اعلام شد و از آن تاریخ، به تدریج به صورت افزایشی بیماران بیشتر شدند و در یک مقطعی در فروردین ماه، به اوج خود رسید و به تدریج کاهش یافت، تا هفته دوم خردادماه، که مجدداً افزایش بیماران را داشتیم و الان در اوج هستیم و روزهای سختی را می‌گذرانیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی افزود: وظیفه سیستم سلامت رسیدگی به همه ابعاد سلامت و بیماران است، بیمارانی که در حوزه‌های مختلف، نیازمند گرفتن سرویس و خدمات سلامت هستند و این هم یک ظرف محدودی دارد. چراکه سیستم سلامت هرچقدر از یک طرف با یک مشکل بیشتر روبرو می‌شود، ممکن است بقیه بخش‌ها دچار مشکل شوند و در این خصوص، تمام سعی ما و سیستم سلامت این است که بتوانیم این‌ موارد را با هم مدیریت کنیم.

دبیر ستاد کرونا استان ادامه داد: یک بیمار مبتلا به سرطان که در حال انجام شیمی درمانی است نیاز به اعمال جراحی دارد، نیاز دارد که داروهایش تامین شود و یا بیماری که دچار مشکلات گوارشی و مغزی و ... است. همه اینها بیماران نیازمندی هستند که در سیستم باید به اینها خدمت‌رسانی کنیم و یکی از مشکلاتی که بیماری کرونا به وجود آورده همین است که علاوه بر اینکه به طور مستقیم خودش آسیب زننده است، به طور غیر مستقیم هم، سلامت همه را تهدید می‌کند و امکان دادن سرویس مناسب در بخش‌های دیگر را هم تحت‌الشعاع خودش قرار می‌دهد و به نوع دیگری آسیب می‌زند.

رییس کلان منطقه ۶ آمایشی کشور با بیان اینکه در استان زنجان سعی بر این بوده که تعادلی بین بیماری‌های دیگر و کرونا ایجاد شود، و به نوعی مدیریت کنیم که هم بیماری مدیریت شود و هم سایر خدمات، ابراز داشت: واقعا مدیریت این‌گونه موارد بسیار سخت است از این جهت که ما در چند روز گذشته روزانه ۱۰۰ تا ۱۳۰ بیمار بستری داشتیم و معنی آن این است که مریضی که ۶ تا ۷ روز در بیمارستان بستری است نیاز به تخت دارد و با این احتساب ما در عرض ۱۰ روز ۱۲۰۰ تخت نیاز داریم، و این زمانی است که تعداد تخت‌های ما هم، محدود است .

مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه حدود ۳۰۰ نفر از پرسنل ما به خاطر ابتلا به کرونا از دور خارج شدند و درصد کمی از این‌ها (حدود ۳۰ درصد) به کار برگشتند تصریح کرد: این موارد کار ما را دو چندان سخت می‌کند و از این جهت است که در صدد تامین نیروهای لازم هستیم.
 
دکتر قزلباش افزود: حضور عزیزانی مثل شما قطعاً برای کسانی که در این خط مقدم کار می‌کنند خیلی روحیه‌بخش است و ما هم قدردان هستیم. به جهت اینکه حوزه دینی و مذهبی ما، یک آزمایش بسیارخوب و سربلندانه در بحث کرونا داشته، و در مساجد، نمازهای جماعت و جمعه و جاهای دیگر، استان ما جز منظم‌ترین جاها و مکان‌هایی بوده که پروتکل‌ها را رعایت، و کمک می‌کنند و درخواست داریم خودشان پیشتاز شوند و در حوزه آگاه‌سازی کمک بیشتری بکنند.

وی با تقدیر از حمایت‌ها و کمک‌های آیت الله خاتمی امام جمعه محترم زنجان که واقعا جلوتر از ما هستند و همیشه جلوتر از ما حرکت، و حمایت می‌کنند اظهار داشت: حمایت ایشان برای ما امیدبخش بود و واقعاً نقش بسیار برجسته‌ای در حمایت از حوزه سلامت استان، در کنترل و مدیریت این بیماری داشتند .

دفعات مشاهده: 722 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر