دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

براساس مصوبه شورای عالی پیشگیری از بیماری کورونا؛ تعطیلی صنوف‌های فعال در سطح استان / اصنافی که مایحتاج مردم را تهیه می‌کنند تعطیل نیستند براساس مصوبه شورای عالی پیشگیری از بیماری کورونا؛ تعطیلی صنوف‌های فعال در سطح استان / اصنافی که مایحتاج مردم را تهیه می‌کنند تعطیل نیستند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۱/۹ | 

براساس مصوبه شورای عالی پیشگیری از بیماری کورونا؛
تعطیلی صنوف‌های فعال در سطح استان / اصنافی که مایحتاج مردم را تهیه می‌کنند تعطیل نیستند
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان در نشست خبری با موضوع کووناویروس؛ اظهارکرد: براساس مصوبه شورای عالی پیشگیری از بیماری کوروناویروس، کل اصنافی که در سطح استان فعال هستند به غیر از آن تعداد اصنافی که اقلام بهداشتی و فروشگاه‌های مواد غذایی هستند، می‌بایست بسته باشند.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، سرهنگ آرش خلخالی عصر پنجشنبه هفتم فروردین ماه در نشست خبری که هر روز ازطریق ویدیوکنفرانس در استودیو سلامت استان زنجان با موضوع #کوروناویروس برگزار می‌شود با تشریح اقدامات نیروی انتظامی در بحث پیشگیری از بیماری کورونا در سطح استان و شهرستان زنجان اظهار کرد: بیماری کورونا همه‌گیر شده و حساسیت ایجاد کرده، به‌گونه‌ای که بعضاً تعادل همشهریان عزیز را، مثل دیگر نقاط کشور تحت تاثیر قرار داده و بازتاب‌هایی را هم در سطح اجتماعی جامعه شاهد هستیم.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان با بیان اینکه نیروی انتظامی در مولفه‌های امنیتی، انتظامی و پیشگیرانه اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و ارزشی یکی از ارگان‌هایی است که همگام با دیگر دستگاه‌ها, مولفه‌ها و نهادهایی که برای پیشگیری و مبارزه با این بیماری فعالیت می‌کنند در همه سطوح حاضر و ناظر هست، و اقدامات بسیار خاص و مثبتی را در راستای ریشه‌کنی این بیماری که معضل فعلی جامعه ما است, به انجام رسانده است.
سرهنگ خلخالی در ادامه، اقدامات نیروی انتظامی را در بحث بیماری کورونا; ابتدا در بعد انتظامی و اجتماعی ذکر و ادامه داد: دومین اقدام این نهاد، مسئله فرهنگی و آموزشی است که نیروی انتظامی بر این قضیه بسیار متمرکز است و در مرحله سوم هم، در بعد عملیات روانی است که یکی از اقدامات اساسی ناجا و فرماندهی انتظامی مرکز شهرستان زنجان به شمار می‌رود.
وی اظهار کرد: نیروهایمان را برای کنترل خودروهایی که پلاک‌های غیر بومی دارند و می‌توانند سرایت دهنده بیماری کرونا در سطح شهر باشند را به صورت ویژه و ۲۴ ساعت در مبادی ورودی و خروجی شهر زنجان؛ در میدان جهاد, میدان امام حسین و میدان بسیج متمرکز کرده‌ایم.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان تصریح کرد: نیروهایی که در این میادین تمرکز پیدا کردند، کاملاً آموزش دیده هستند و نیروهایی هستند که به آنها تفهیم شده که باید چه اقداماتی را در راستای پیشگیری یا احیانا برخورد اجتماعی و آموزشی به انجام برسانند .
سرهنگ خلخالی ادامه داد: گزارشاتی که به ما می‌رسد حاکی از این است که عزیزانمان از مراکز درمانی که در ورودی‌های شهر مستقر و حضور دارند، از عملکرد نیروی انتظامی و از هم‌افزایی و همراهی که توسط نیروی انتظامی مرکز شهرستان ایجاد شده, ابراز رضایت و خرسندی دارند و ما هم از این موضوع بسیار خرسند و خوشحال هستیم .
وی ابراز کرد: استقرار ۲۴ ساعته واحدهای نیروی انتظامی در ورودی مراکز شهر زنجان باعث شده که ما خودروهای غیر بومی را به سمت آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها و نقاط خارج از شهر زنجان که به عنوان مسافر و یا بیتوته می‌خواستند وارد زنجان شوند، هدایت کنیم و این خود یکی از گام‌های بسیار مثبت و موثری است که از شیوع بیشتر بیماری کرونا در سطح زنجان پیشگیری نموده است.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان با اشاره به مصوبه شورای عالی پیشگیری از بیماری کورونا اظهار کرد: سومین اقدام ما در کنترل این بیماری که می‌تواند موثر واقع شود، این است که براساس این مصوبه، از کل ۲۱ هزار و ۲۳۳ صنفی که در سطح استان فعال هستند به غیر از آن تعداد اصنافی که اقلام بهداشتی و فروشگاه‌های مواد غذایی هستند, می‌بایست تا پایان تعطیلات بسته باشند.
سرهنگ خلخالی افزود: نیروی انتظامی برای نظارت و دقت بر این موضوع با تشکیل ۱۰۰ نیروی کمکی در قالب ۲۵ دستگاه خودرویی فعال که صرفاً در هسته مرکزی شهر فعالیت می‌کنند و به این موضوع نظارت و رصد دارند، این واحدهای صنفی را مورد رصد و ارزیابی قرار می‌دهد .
وی با تاکید براینکه قصد و نیت نیروی انتظامی در وهله اول همکاری و مشارکت تنگاتنگ اصناف براساس این مصوبه است، تصریح کرد: ماحصل اقدامات ما در چند روز اول سال، حاکی از این است که قریب  ۲۰۰۰ واحد صنفی در این زمینه تذکر گرفتند و ۶ واحد صنفی که قوانین و مقررات مربوطه را رعایت نمی‌کردند نیز پلمپ شدند.
 فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان تاکید کرد: با واحدهای صنفی که بخواهند تخطی و تخلف بکنند و معیارها و اساس‌های جامعه شهری را رعایت نکنند, قطعاً با آن ابزار قانونی و به صورت هدفمند و قانونمند، برخورد خواهد شد.
سرهنگ خلخالی با اشاره به اهمیت موضوع آموزشی و فرهنگی که برای نیروی انتظامی بسیار حائز اهمیت است ادامه داد: در این راستا, ابتدا به ساکن از یگان‌ها و نیروهای خودمان آغاز کردیم و همه نیروهای خودمان را تحت تعلیم و آموزش جهت پیشگیری از بیماری، و همچنین مشارکت در راستای تحقق اهداف مد نظر، قرار دادیم.
وی با بیان اینکه کلاس‌های آموزشی ما در سطح ارتقاء بهداشت روانی کارکنان در موضوع بیماری تنفسی کورونا بسیار موثر واقع شده است افزود: خوشبختانه در سطح نیروها شاهد کمترین درصد آمار مبتلا به بیماری کورونا هستیم و می‌توانم بگویم که تمامی نیروهای ما در صحت و سلامت کامل هستند تا بتوانند این قضیه را به نحو مثبت و ایده‌آل به انجام برسانیم.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان تصریح کرد: همانطور که بعضی از عزیزان مطلع هستند در نیروی انتظامی تعداد کثیری از مشاوران و روانشناسان بسیار متبحر با سطح علمی بسیار بالا و تجربه کافی را داریم که در روزهای عادی به خانواده‌ها و افرادی که دچار آسیب‌های اجتماعی و عدم تعادل روانی هستند، مشاوره می‌دهند، که این نیروها را در این برهه از زمان متمرکز کردیم در کنار دیگر عزیزانی که در مراکز درمانی حضور دارند، و یک عملیات روانی و اجتماعی را سعی کردیم برای عموم مردم جامعه شهری خودمان ایجاد کنیم که حضور فعالان روانی نیروی انتظامی در بحث موضوعات میدانی و عملیاتی در منظر مردم بسیار ایده‌آل بوده و جای تقدیر و تشکر از جمیع همکاران هست .
سرهنگ خلخالی در ادامه با تاکید براینکه گندزدایی کلیه یگان‌ها یکی از مولفه‌های اصلی ما است اظهار کرد: تمامی یگان‌های انتظامی در سطح شهر و استان زنجان، یگان به یگان و رده به رده مورد گندزدایی قرار گرفتند و به این مسئله هم بسنده نکرده‌ایم و مشارکت پلیس را در امر سمپاشی و گندزدایی معابر شهری در سطح شهر زنجان، و بعضی از شهرهای استان زنجان شاهد بودیم که به صورت گسترده توسط یگان ویژه توانمند به انجام رسیده و مجدد برنامه‌هایی را در دست اقدام داریم که به جد و به صورت متوالی و متعدد تکرار می‌شود.
وی افزود: نیروی انتظامی یکسری از اقلام بهداشتی را در اختیار کارکنان و مراجعین به یگان‌های تابع خود تهیه کرده و در اختیار آنها قرار داده و به این موضوع هم بسنده نشده و تا حدی که در توان داشتیم به تعدادی از شهروندان در معابر، خیابان‌ها و مکان‌های پرتردد توسط عوامل اجتماعی این موضوع، توزیع شده که طبیعتاً سلامت اجتماعی و رضایت عموم مردم را در پی خواهد داشت .
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان با اشاره به توزیع بسته‌های سلامت در قالب طرح مقابله با این بیماری تصریح کرد: یکی از رویکردهای اساسی ما این است که به منظور عدم ابتلای نیروهای انتظامی جمیع شهرستان، اقلام بهداشتی به صورت مداوم و متمرکز و پی‌درپی در بین فعالان عرصه نظم و امنیت توزیع می‌شود و شاهد هستید که همه همکاران ما، در سطح شهرستان، از ماسک و دستکش و دیگر اقلام بهداشتی ضدعفونی کننده استفاده می‌کنند.
سرهنگ خلخالی با تاکید بر قاطعیت ناجا در قطع و به حداقل رساندن زنجیره افزایش و انتقال بیماری کرونا ابراز کرد: اجرای موفق طرح‌ها؛ مستلزم مشارکت, همدلی, همکاری و همراهی مردم است که در همین جا از همه شهروندان استدعا و تقاضا دارم که با پلیس خودشان مشارکت فعالانه داشته باشند و عبور مسافران غیربومی را, با عنایت به اینکه شهر ما زنجان، شهر مهمان‌پروری هست, ولی ملزوم هست که در برهه فعلی هدایتگر باشیم، اطلاع دهند تا از ورودشان جلوگیری شود.
وی در این راستا ادامه داد: از همه مسافرین که وارد شهر می‌شوند و با ممانعت پلیس و دیگر عزیزان مراکز درمانی مواجه می‌شوند, پوزش می‌طلبم و عذرخواهی می‌کنم, ولی ضرورت دارد که مدیریت سفر بشود, چراکه علیرغم این همه تاکیدات و این همه سفارشات, تعدادی از همشهریان ما در سفر برون استانی به سر می‌برند که توصیه من بر این است که بلافاصله به شهر و کاشانه خودشان برگردند تا خدای ناکرده ابتلای به این بیماری در بین این عزیزان عارض و شایع نشود.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان با بیان اینکه صنوفی هم که مایحتاج ضروری مردم را تهیه می‌کنند آزادانه می‌توانند فعالیت داشته باشند و هیچ منع و مانعی نیست افزود: روی سخن من با صنوفی هست که براساس مصوبه شورای عالی نظارت بر این بیماری, می‌بایست بسته باشند ولی بعضا، تخطی می‌کنند و رعایت نمی‌کنند که در این خصوص با اقدام به موقع همکاران بنده در نیروی انتظامی مواجه خواهند شد.

 سرهنگ خلخالی ضمن تقدیر از همه مشارکت‌های مردمی، مشارکت دستگاه‌ها, نهادها و ارگان‌ها با پلیس و مراکز درمانی, اظهار کرد: ۳۰ الی ۴۰ درصد مردم استان هنوز لزوم حفظ سلامتی خود و نزدیکانشان را، با رعایت اصول بهداشتی، و اصل در خانه بمانیم، باور نکرده‌اند و قانع کردن این افراد وظیفه همگانی است.
وی با اشاره به فعالیت دست‌فروشان، افزود: دولت به دست‌فروشانی که از وضعیت به وجود آمده دچار مشکل شده بودند، یارانه داده است به طوری که با ارائه این کمک، فعالیت این قشر در معابر عمومی به شدت کاهش یافته و اگر فعالیت کنند، در صورت مشاهده با این افراد برخورد خواهد شد.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زنجان در رابطه با اقدامات و برخورد ناجا با محتکران اقلام بهداشتی، تصریح کرد: در این ایام فعالیت قابل توجهی در این زمینه انجام شده و با متخلفانی که در برخی از موارد، اقلام تاریخ مصرف گذشته عرضه می‌کنند، برخورد و در همین رابطه پرونده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شدند.
 

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 3308 بار   |   دفعات چاپ: 67 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر